ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Kazım Karabekir Paşa’nın Kızı Timsal Karabekir Yıldıran Üniversitemizdeydi

Üniversitemiz 20 Yıl Etkinlikleri kapsamında organize edilen “Çanakkale'den Cumhuriyet'e:Dünü Unutma, Yarına Hakkın Olsun’’ konulu konferans, ...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


 

             Üniversitemiz 20 Yıl Etkinlikleri kapsamında organize edilen “Çanakkale'den Cumhuriyet'e:Dünü Unutma, Yarına Hakkın Olsun’’ konulu konferans, 27 Şubat 2012 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi Magnesia Salonu’nda  gerçekleştirildi.

            Ulusal Kurtuluş Savası’nın büyük komutanlarından Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran’ın katılımıyla gerçekleşen konferansa; Aydın Valimiz Kerem Al, eski dönem Milletvekilleri Ahmet Rıza Acar, Recep Taner, Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Belge, Prof. Dr. Asuman Seda Saracaloğlu, Dekanlarımız, İl Emniyet Müdürü Ahmet Turan Temel, Sultanhisar Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, öğretim üyelerimiz ve çok sayıda öğrenci katıldı.

            Kazım Karabekir Paşa Vakfı kurucularından Timsal Karabekir Yıldıran, Kazım Karabekir Paşa’nın arşivinden fotoğraflar ile gerçekleştirdiği sunumunda; Kurtuluş Savaşı yıllarında bir çok zorluğun yaşandığını, Ermenilerin değil, Türklerin kendi öz vatanında soykırım ve esaret yaşadığını dile getirdi.

            Yıldıran; Çanakkale Savaşı ile ilgili anektodlardan bahsederken, 57.Alay’ın tamamen şehit edildiğini, o esnada Seyid Onbaşı’nın boyuna,kilosuna bakmadan 276 kiloluk  top mermisini sırtlayarak, adeta bir dev kesildiğini, Koca Seyid’in gücüyle bir İngiliz  zırhlısının batırıldığını ve Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında büyük bir rol oynadığını ifade etti.

            Timsal Karabekir Yıldıran, Kazım Karabekir Paşa’nın  40 yıl süren Rus çizmesi altında inleyen Doğu Vilayetlerimizin Ruslardan nasıl kurtardığını, İran Tebriz’den dönerken hafif Japon toplarının gemiye yüklenerek Trabzon’a bıraktığını anlatarak, milli mücadele fikrinin doğup Anadolu’da bir silahlanma hareketinin nasıl başladığını ifade etti.

            Milli mücadele döneminin zorluklarına da değinen Yıldıran, Anadolu’ya çıkan beş inanmış yürek; Mustafa Kemal Atatürk, Ali Fuat Cebesoy, Kazım Karabekir Paşa, Refet Bele ve Rauf Orbay’ın  Amasya Genelgesi’ni imzaladıklarını, bunu duyan İngilizlerin; Mustafa Kemal’in tutuklanmasını istediğini dile getirdi.

            “YANLIŞ BİLGİ FELAKET KAYNAĞIDIR”

Kazım Karabekir’in geçmiş olayları değerlendirirken belirttiği, “Yanlış bilgi felaket kaynağıdır.’’ sözüne vurgu yapan Yıldıran; geçmişte, nice değerli insanların yitip gittiğini, geri dönüşü olmayan kararlar verilmeden önce araştırılıp soruşturulması gerektiğini ifade etti.

          Toplantının sonunda; Kazım Karabekir Paşa’nın 1919 yılında yetim öğrencilerine öğrettiği Vatan Marşı ve Türkyılmaz Marşı taş plaktan dinletildi ve misafirlere duygulu anlar yaşatıldı.

          Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir Yıldıran’ın sunumunun ardından gerçekleşen soru-cevap bölümünden sonra Valimiz Kerem Al ve Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Cavit Bircan katılımlarından dolayı konuğumuza teşekkür plaketlerini takdim ettiler.


28.2.2012