ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Nato Üyeliğinin 60.Yılında Türkiye’nin Güvenlik Politikaları Konferansı’na Üniversitemiz Ev Sahipliği Yaptı

NATO Üyeliğinin 60.Yılında Türkiye’nin Güvenlik Politikaları konulu konferans, Üniversitemizin ev sahipliğinde 23 Şubat 2012 Perşembe günü saat Haberin Devamı İçin Tıklayınız

NATO Üyeliğinin 60.Yılında Türkiye’nin Güvenlik Politikaları konulu konferans, Üniversitemizin ev sahipliğinde 23 Şubat 2012 Perşembe günü saat 14:00’te Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Aydın Valisi Kerem Al, Aydın Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İbrahim Aydın, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Cumhuriyet Baş Savcısı Ekrem Yiğit, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr.Cavit Bircan, Prof. Dr. Asuman Seda Saracaloğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Bülent Bulut, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Konferansta; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nı takiben izleyicilerin beğenisine sunulan Üniversitemiz tanıtım filminin ardından açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; güvenliğin bir ülkenin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından birisi olduğunu, NATO’ya üye ülkelerden biri olan Türkiye’nin artık kendisini NATO’nun bir kanat ülkesi değil, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kalbinde yer alan merkez ülke olarak tanımladığını belirtti.

Konferans konuşmacılarından Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan; “II. Dünya Savası Sonrasında Türkiye’nin Güvenlik Kaygılarının Evrimi” konu başlıklı sunumunda, 1947’de Batı Avrupa Birliği kurulurken Türkiye’nin dahil edilmediği durumların oluşturulduğundan, Sovyet saldırısı karşısında savunmasız kalınabileceğinden dolayı NATO’ya girmek istendiğinden bahsetti. NATO Antlaşmasının en önemli maddesinin 5.madde olduğuna değinen Erhan; “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’’ olgusunun önemini vurguladı. Türkiye’nin II. Dünya Savaşı’ndan önce İngiltere ve Fransa ile yaptığı üçlü ittifak anlaşmasından da bahseden Prof. Dr. Çağrı Erhan, “Bu anlaşma,  Türk diplomasisinin o dönemde yaptığı en önemli manevralardan birisidir.” diyerek Türkiye’nin üslerinin ve tesislerinin Avrupa ve ABD için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun oturum başkanlığını yaptığı konferansta; “Avrupa- ABD Dengesinde Türkiye’nin Güvenliği ve NATO’’ konulu konuşmasında, Dedeoğlu; NATO’nun ilk kuruluş aşamasında, savaştan çıkmış bir Avrupa’nın varlığından, dolayısıyla maddi desteğin Amerika tarafından sağlandığından bahsetti. ABD’nin “Ben bu işin kaptanıyım, en çok parayı ben veriyorum, kendi devlet stratejilerimi NATO stratejisine dönüştürüyorum, bu arada hem sizi rehabilite ediyorum hem de üyeler arasında çıkabilecek görüş ayrılıklarına engel olabilecek tek oyuncuyum.” şeklindeki görüşlerine istinaden, NATO ülkelerinin “Tek başına Amerika’nın kaptan olmasını istemiyoruz, görevleri eşitlemeliyiz, NATO’nun ortak ordusu olması gerekir” fikrini dile getiren Dedeoğlu, NATO’nun şimdiki politikasının Rusya’yla iyi ilişkiler içinde bulunmak olduğunu anlattı.

Üniversitemiz Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Çolakoğlu; “Soğuk Savaş Sonrasında NATO Stratejilerinin Dönüşümü ve Türkiye’ye Etkileri” konu başlıklı sunumunda, NATO’nun kuruluş amacının Soğuk Savaş ortamında iki kutup arasında dengeyi sağlamak olduğunu belirtti ve 1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılışının, 1991 senesinde Sovyetler Birliği’nin nihayetinde Varşova Paktı’nın dağılışının, NATO’yu da tartışmalı hale getirdiğini sözlerine ekledi. 11 Eylül sonrasında NATO’nun politikalarında farklılaşma olduğunu dile getiren Çolakoğlu; NATO’nun Batılı değerlerin savunulduğu bir mekanizma olduğunu, Doğu Avrupa’nın güvenliğinde Rusya’nın önemli bir hale geldiğini anlattı.

Son olarak Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Güvenç; “NATO’nun Füze Savunma Sistemi ve Türkiye’nin Güvenliği: Katkı mı, Yük mü?’’ konulu konuşmasına Aydın’a ilk defa geldiğini ve büyük bir heyecan duyduğunu ifade ederek başladı. Türkiye’nin Coğrafi konumunun öneminden bahseden Güvenç, teknik, stratejik ve siyasi açıdan da değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmacıların sunumlarının ardından gerçekleşen soru-cevap bölümünden sonra Valimiz Kerem Al ve Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu katılımlarından dolayı konuklarımıza teşekkür plaketlerini takdim ettiler.

Üniversitemiz web sayfasından da yaklaşık 3 saat boyunca canlı yayınlanan programı, internet üzerinden de 3 350 kişi izleyerek bir rekora imza atıldı.


24.2.2012