ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

ATATÜRK’ÜN Aydın’a Gelişinin 81.Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Aydın’a gelişinin 81. Yıldönümü 3 Şubat 2012 Cuma günü büyük bir coşkuyla kutlandı.Haberin Devamı İçin Tıklayınız...

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Aydın’a gelişinin 81. Yıldönümü 3 Şubat 2012 Cuma günü büyük bir coşkuyla kutlandı.Atatürk Anıtı’na Çelenk Koyma töreniyle başlayan program, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve daha sonra Aydın Tren İstasyonu’nda yapılan etkinliklerle devam etti.

 Törene Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu’nun yanı sıra Aydın Valisi Kerem Al, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Tren istasyonunda gerçekleştirilen törende ilk önce halk oyunu gösterileri ve şiirler okundu. İzmir istikametinden gelen trenden çiçeklerle inen öğrencilerin, Türk Bayrağını Aydın Valisi Kerem Al’a teslim etmelerinin ardından protokol konuşmalarına geçildi.

Törende konuşan Üniversitemiz Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan, “Mustafa Kemal Atatürk, kara tahtanın başında halkına harf öğreten, tiyatro eseri yöneten, şapka giyen, arkeolojik kazılara giden, tren rayları arasındaki genleşmeleri hesaplayan ve bütün bunları da on yıl gibi kısa bir süreye sığdırabilen bir liderdir.” dedi. Atatürk’ün, uluslar arası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün bir lider, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din ayırımı gözetmeyen eşi olmayan bir devlet adamı ve asker olduğunu belirten Dilşen İnce Erdoğan, “ Mustafa Kemal Paşa’nın yapmış olduğu ziyaretler dönemin koşulları içinde şekillenmiş ve çağdaş demokratik bir Türkiye oluşturmak amacı ile hayata geçirilmiştir.” dedi.

 Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun konuşmasının ardından, tören Vali Kerem Al'ın spor müsabakalarında başarı kazanan öğrencilere ödüllerini vermesi ile son buldu.


7.2.2012