ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doktora Programı Öğrencisi Mümin Alper ERDOĞAN Dünyaca Ünlü Kanser Araştırma Merkezine Kabul Edildi

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Doktora Programı Öğrencisi Mümin Alper ERDOĞAN, 1 yıllık süre için ABD’de University of Texas MD Anderson Cancer Center’a kabul edilmiştir.

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı Doktora Programı Öğrencisi Mümin Alper ERDOĞAN,  1 yıllık süre için ABD’de University of Texas MD Anderson Cancer Center’a kabul edilmiştir.

2009 yılında Üstün Başarılı Öğrenci ünvanı ile Üniversitemiz Veteriner Fakültesi’nden dönem birincisi olarak mezun olan M. Alper ERDOĞAN, aynı yıl Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde doktora eğitimine başlamış ve yine aynı yıl TÜBİTAK-Bideb 2211 Yurtiçi Doktora Bursiyerliğini kazanarak tüm doktora eğitimi boyunca TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazanmıştır.

            Mümin Alper ERDOĞAN 2011 yılı içerisinde hücre kültürü, moleküler biyoloji, kanser ve kök hücre konulu 12 ayrı kurs, kongre ve sempozyuma katılarak, bu birikimi ile yazdığı proje sayesinde doktora tez çalışması için ABD’de University of Texas MD Anderson Cancer Center’a kabul edildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyanın en büyük tıbbi bilimler merkezi olan Texas Medical Center, Houston’da yer alan MD Anderson Cancer Center dünyanın en önemli biyolojik araştırmalarının yapıldığı, dünyanın en iyi kanser merkezi olarak kabul edilmektedir. Merkezde, dünya çapında sözü geçen çok önemli bilim adamları görev yaparken, bu merkezde çalışabilmek için her yıl binlerce başvuru olmakta ve bunların çok azı kabul edilmektedir. Merkez bünyesindeki Department of Experimental Therapeutics’ta çalışan Dr. Bülent ÖZPOLAT dünyada kanser biyolojisinde önde gelen araştırmacılar arasında yer almaktadır. Dr. Bülent ÖZPOLAT ve ekibiyle birlikte bu önemli laboratuarda 1 yıl süreyle, ziyaretçi araştırmacı statüsünde çalışma fırsatı yakalamak, doktora tez çalışmasını bu denli önemli bir ekibin yanında yapabilmek öğrencimiz açısından son derece büyük önem arz etmektedir. Dr. Bülent ÖZPOLAT, gelecekte meme kanserinde tam iyileşme sağlayacak projesiyle Amerika ve Dünyada kanser araştırmaları konusunda en büyük ödülü veren Susan Komen Foundation’dan (KOMEN), yaklaşık yarım milyon dolar fon almaya hak kazanmış bir bilim adamıdır. Böylece KOMEN’in büyük ödüller listesine ilk kez bir Türk Hekim olarak ismini yazdırmış bulunan saygın bir araştırmacıdır.

Mümin Alper ERDOĞAN projesi ile TÜBİTAK-Bideb 2214 Yurdışı Doktora Araştırma Bursunu kazanmış, doktora tezi olarak hazırladığı proje meme kanserine yeni bir tedavi olanağı bulma temeline dayanmaktadır. Meme kanserindeki metastazı baskılayacak ve kanser dokusunu, bulunduğu bölgede hapsederek daha etkin bir tedavi uygulayabilmek hipoteziyle bu hücrelerde iyon kanallarının hedeflenmesi şeklinde bir projeyi hayata geçirmeyi planlamaktadır. Öğrencimizle gurur duyuyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.


9.1.2012