ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemizde Kuş Gözlem Topluluğu Kuruldu

Kuş gözlemciliği yapan, aynı zamanda Üniversitemiz Biyoloji Bölümü’nde kuşlarla ilgili lisansüstü çalışmalarına devam eden...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Kuş gözlemciliği yapan, aynı zamanda Üniversitemiz Biyoloji Bölümü’nde kuşlarla ilgili lisansüstü çalışmalarına devam eden Yüksek Lisans Öğrencisi Ayşegül Atalay’ın rehberliğinde 2011 yılı Ekim ayında kurulan“ADÜ Kuş Gözlem Topluluğu” Üniversitemizin değişik birimlerinde yaptığı tanıtım duyuruları ile her birimden öğrencilerin katılımı sonucu 225 üyeye ulaşmıştır. Aydın İli’nde ilk ve tek kuş gözlem topluluğu olan ADÜ Kuş Gözlem Topluluğu üyeleri kısa sürede birçok faaliyet gerçekleştirmiştir.

ADÜ Kuş Gözlem Topluluğu logosunu nereden aldı?

Topluluğun Logosunu, Aydın’da Bafa Gölü’nde ürediği söylenen fakat ilk ve son kez görüldüğü tarih olan 1993 yılından bu yana bir daha görülmeyen “Ak Kuyruklu Kartal” (Haliaeetus albicilla) ile Aydın İli’nin simgesi “Tralleis-Üç Gözler” olarak belirlediklerini söyleyen Topluluk Akademik Danışmanı ve Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtuluş Olgun, habitat çeşitliliği açısından doğanın en zengin ekosistemleri arasında yer alan, kuşlarının konaklama, kışlama ve üreme alanı olarak kullandığı önemli sulak alanlar arasında bulunan Aydın ili sınırları içerisindeki Bafa Gölü Tabiat Parkı, Büyük Menderes Deltası ve Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda gönüllü topluluk üyesi öğrencilerle birlikte uzman bilim insanlarının katkılarıyla yapacakları gözlemlerle kuş türlerinin sayısı ile varsa ekolojik yapıyı tehdit eden faktörlerin saptanacağını, ayrıca kuş türlerinin nesillerinin devamı için alınması gereken önlemlerin yetkili birimlere iletileceğini belirtmiş, Aydın İli’nde ilk ve tek kuş gözlem topluluğu olan “ADÜ Kuş Gözlem Topluluğu”na tüm Aydın Halkı’nın, Üniversite Öğrencileri ile Personelinin katkılarını beklediklerini söylemiştir.

Aydın’ın Kuşlar Açısından Önemi

Kuşlar açısından önemli olan sulak alanlar, habitat çeşitliliği açısından doğanın en zengin ekosistemleri arasında yer alır. Aydın ili sınırları içerisinde bulunan Bafa Gölü Tabiat Parkı, Büyük Menderes Deltası ve Dilek Yarımadası Milli Parkı kuşların konaklama, kışlama ve üreme alanı olarak kullandığı önemli sulak alanlar arasındadır. Ayrıca her yıl ocak-şubat aylarında ülke genelindeki sulak alanlarda yapılan su kuşu sayımları bir diğer adıyla “Kış Ortası Su Kuşu Sayımları (KOSK)” çalışmaları sırasında Bafa Gölü’nde de sayımlar yapılmaktadır. 2006 yılında yapılan KOSK sonuçlarına göre 121.828 su kuşu sayılmıştır. Su kuşlarını bu derece önemli sayılarda barındıran Bafa Gölü Tabiat Parkı ile Büyük Menderes Deltası aynı zamanda bir alanın kuşlar açısından önemli olduğunu da ifade eden “Önemli Kuş Alanı” kriterlerine de uymaktadır.

Aydın sınırları içerisinde bu zamana kadar yerli ve yabancı gözlemciler tarafından yapılan kaydedilmiş gözlemler sonucunda 224 farklı kuş türü tespit edilmiştir (www.kuşbank.gov.tr). Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN)’nin “Kırmızı Liste” kriterlerine göre yapılan sınıflandırmada tespit edilen bu türlerden Gökkuzgun (Coracias garrulus), Ada Martısı (Larus audouinii), Çamurçulluğu (Limosa limosa), Kervançulluğu (Numenius arquata), Pasbaş Patka (Aythya nyroca) ve Yelkovan (Puffinus yelkouan) NT (Tehdite açık) yani şu anda tehlikede olmayan fakat yakın gelecekte nesli tehlike altına girmeye aday türlerdendir. Tepeli Pelikan (Pelecanus crispus), Büyük Orman Kartalı (Aquila clanga) (VU - Hassas) soyu hassas derecede tehlike altında olan türlerdendir.

ADÜ Kuş Gözlem Topluluğunun Faaliyetleri

13. Kuş Konferansı

Topluluk 28-30 Ekim tarihleri arasında Seferihisar’da düzenlenen ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden 150 kuş gözlemcisini bir araya getiren “13. Kuş Konferansı”na katılarak Adnan Menderes Üniversitesi’ni ve Aydın İli’ni temsil etmiştir.

Gediz Deltası Gezisi

Topluluk üyeleri ilk etkinliklerini 10 Aralık 2011 Cumartesi Günü Gediz Deltası’na yapmıştır. Geziye 47 öğrenci katılmış, Küçük Ak Balıkçıl, Büyük Ak Balıkçıl vb. Kuş türleri Gri Balıkçıl FlamingoYeşilbaşSuna, Kızıl Bacak, Küçük Karabatak, Gümüş MartıKarabaş Martı, Tepeli Pelikan Kara Karınlı Kum Kuşu, Kara Boyunlu Batağan, Saz Delicesi, Kara Kızıl Kuyruk, Saksağan, Serçe, Leş Kargası Kumru olmak üzere 19 tür doğal yaşam alanlarında gözlenmiştir. aha sonra Sasalı Doğal Yaşam Parkı’na giden öğrenciler buradaki hayvanları da yakından görmüşlerdir.

I. Ege Kuşçu Buluşması

ADÜ Kuş Gözlem Topluluğu ikinci etkinliğini, 17-18 Aralık 2011 tarihlerinde Didim Ticaret Odası Kültür Merkezi’nde yapılan I. Ege Kuşçu Buluşması”na ev sahipliği yaparak gerçekleştirmiştir.

Topluluk Başkanı ve Biyoloji Bölümü Öğrencisi Ebru Bilgiç, ev sahipliğini yaptıkları etkinliğe, Ayvalık, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Pamukkale Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Kuş Gözlem Toplulukları, Ege Üniversitesi Doğa Gözlem Topluluğu ve Doğa Derneği olmak üzere sekiz topluluk ile dernek üyesi yaklaşık 130 kişinin katıldığını söylemiştir.

17 Aralık 2011 Cumartesi Günü Didim Ticaret Odası Kültür Merkezi’nde başlayan toplantının ilk gününde Doğa Derneği Tür Sorumlusu Ferdi Akarsu “Türkiye Kuş Coğrafyası”, Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Süreyya İsfendiyaroğlu Kuş Gözlemciliği” ve Önemli Kuş Alanları ve Dünyada Doğa Koruma”, Doğa Derneği’nden Esra Kartal “Yaşayan Bahar ve Kuşçuluk”, İZKUŞ’dan Uzman Biyolog Ömer Döndüren de “Kış Ortası Sukuşu Sayımı (KOSKS) Nasıl Yapılır?” isimli sunumları yapmışlardır. Kapanış oturumunda “Ege'de Kuş Araştırma ve Koruma Çalışmaları” başlığı altında etkinliğe katılan tüm topluluk üyelerinin katılımıyla Ege Bölgesi’ndeki kuşlarla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar tartışılmıştır. 18 Aralık 2011 Pazar Günü Bafa Gölü’ne giden katılımcılar buradaki kuşları yerinde görme fırsatı da bulmuşlardır.

Üniversitemiz öğrencisi Kuş Gözlem Topluluğu Başkanı Ebru Bilgiç, Başkan Yardımcısı Nizamettin Bingöl, Sekreter Ayşen Özçandır ile üyeler Fadime Kahyaoğlu ve Faruk Kılıç, 17-18 Aralık 2011 tarihlerinde Didim ve Bafa Gölü’nde tanışma ve Ege Bölgesi’nde kuş gözlemciliğiyle ilgili bilgilerin yaygınlaşmasının planlandığı I. Ege Kuşçu Buluşması”nın beklenenden çok kişinin katılımıyla oldukça yararlı geçtiğini, bu organizasyonun ADÜ Kuş Gözlem Topluluğu’nun ev sahipliğinde yapılmasının da kendilerini çok sevindirdiğini belirtmişlerdir.

Radyo Programı

Topluluk Eğitmeni Ayşegül Atalay 20 Aralık 2011 Salı Günü TRT Ankara Radyosu’nda Yayınlanan “Tarçının Güncesi” programına canlı bağlantı yapmış ve Topluluklarının öncülüğünde Didim’de yapılan I. Kuşçu Buluşması ile ilgili bilgiler vermiştir.

Gelecekteki Faaliyetler

Topluluk Başkanı ve Biyoloji Bölümü Öğrencisi Ebru Bilgiç Topluluğun; Aydın ve çevresinde yapacağı kuş gözlem çalışmaları ile kuşları daha yakından tanıyarak, kuş araştırmalarına katkı yapmayı amaçladığını, ayrıca gelecek günlerde kuş gözlemciliği ve doğa sevgisini öncelikli olarak küçük yaştaki çocuklara aşılamak için okullarda etkinlikler yapmayı planladıklarını belirtmiştir.2012 yılı nisan ayı içerisinde “Aydın İli Kuşları ve Kuş Gözlemciliği” ile ilgili bir konferans planladıklarını söyleyen Bilgiç, kuş severlerin Facebook’ta açtıkları “ADÜ Kuş Gözlem Topluluğu” sayfasından etkinliklerini takip edebileceklerini söylemiştir.


27.12.2011