ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemizde Dünya Prematüre Günü Kutlandı

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde 17 Kasım 2011 tarihinde Rektörümüz Mustafa Birincioğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi personeli ve ailelerin de katılımıyla Dünya Prematüre Günü kutlandı.

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde 17 Kasım 2011 tarihinde Rektörümüz Mustafa Birincioğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi personeli ve ailelerin de katılımıyla Dünya Prematüre Günü kutlandı.

Ülkemizde her yıl doğan 1.3 milyon bebekten yaklaşık %10’u yani 130.000 prematüre doğmaktadır. Bunların 1/3’ü 1000 gramın altında dünyaya gelmektedir.  Bu bebeklere bakmak için yoğun bakım üniteleri, yenidoğan yoğun bakımı konusunda eğitimli personel ve neonatologlara ihtiyaç duyulmaktadır. Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, 1998 yılında iki küvöz ve bir ventilatörle yeni doğan bakımına başlamış, şu anda 14 küvöz ve 6 ventilatörle Düzey III Sertifikasını almıştır. Bebeklerin tedavisini yapan hemşirelerimiz yenidoğan yoğun bakım konusunda eğitimli olup neonatal resüsitasyon sertifikaları mevcuttur.

Etkinlikte konuşma yapan Rektörümüz Prof.Dr.Mustafa Birincioğlu, özveriyle çalışan böyle bir ekibe ve donanımlı bir üniteye sahip olmaktan dolayı gurur duyduğunu, şanslı bir aile olduğumuzu belirtirken;Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Neonatoloji BD Başkanı Prof. Dr. Münevver Kaynak Türkmen, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ile Üniversitemizin referans hastanesi olduğunu vurguladı. Türkmen, Üniversitemizde yılda yaklaşık 250-300 prematüre ve hasta yenidoğan izlendiğini bebek dostu hastanemizde zamanında doğan bebekler gibi, erken doğan ve hasta bebeklerin de anne sütüyle beslenmesinin desteklendiğini söyledi.

Ailelerin de konuşmalarıyla duygusal anların yaşandığı etkinlik, hep birlikte kesilen pastanın ardından sona erdi.


18.11.2011