ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz 20. Akademik Yılı Açılışı'nda Aydın'la Bütünleşti

Üniversitemiz 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni, yaklaşık 1500 kişinin katılımıyla Merkez Kampüs'te coşkulu bir şekilde gerçekleşti.
Üniversitemiz Merkez Kampüsü’nde düzenlenen törene, Vali Kerem AL, Belediye Başkanı Özlem ÇERÇİOĞLU, Aydın Milletvekilleri Ali Gültekin KILINÇ, Bülent TEZCAN, Metin Lütfi BAYDAR, Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Cezmi ÖNCÜER, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Nakiddin BUĞDAY, Emniyet Müdürü Vekili Suat İKAN, Rektör Yardımcılarımız, Kamu Kurum temsilcileri, akademik ve İdari personelimiz, öğrencilerimiz ve çok sayıda davetli katıldı.
Üniversitemiz 20. Akademik Yılı Açılış Töreni, ilk defa Aydın Protokolü’nün geniş çaplı katılımı ile Üniversitemiz Merkez Kampüsü’nde bulunan Tralleis Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Basın mensuplarının da ilgiyle takip ettiği tören, Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen program ile devam etti. Üniversite Web Sayfasından da yaklaşık bin kişinin takip ettiği programa, İstiklal Marşı ve ADÜ Marşı’nın okunmasının ardından Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nce hazırlanan Üniversite tanıtım filminin gösterimiyle devam edildi. Program esnasında Üniversitemiz Halk Oyunları Ekibi de hazırlamış oldukları yöresel halk oyunları gösterilerini sergilediler.
Açılış konuşmasında, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU, kuruluşunda  5 Fakülte, 3 Enstitü, 1 Yüksekokul ve 1 Meslek Yüksel Okuluna sahip ADÜ’nün, şu an itibariyle 11 Fakülte, 3 Enstitü, 5’i aktif 7 Yüksekokul ve 16 Meslek Yüksek Okulu’na ulaştığını, öğrenci sayısının da 30 bine yaklaştığını belirterek, “1211 akademik ve 925 idari personelimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ADÜ oldukça dinamik ve iyi yetişmiş bir ekibe sahip. DPT, TÜBİTAK, BAP, AB ve SANTEZ projeleriyle eğitim, araştırma ve bu hizmet alanlarında yurt içi ve yurt dışında tanınan, çağdaş, katılımcı, çalışkan, öğrencisi olmaktan onur duyulan ve tercih edilen bir üniversite haline geldik. Bölgemizin kalkınması için özel sektör nasıl risk alarak yatırım yapıyorsa, bizde ADÜ olarak bunun alt yapısını yetiştirmek arzusundayız.” dedi.
Her kurumun olduğu gibi ADÜ’nün de stratejik planı olduğunu kaydeden Rektörümüz, hazırlanan 30-35 yıllık perspektifte bölgede 4 sektörün önemli rol oynayacağını tespit ettiklerini belirtti. Bu sektörlerden birincisinin tarım ikincisinin de turizm olduğuna değinen Rektörümüz, “Turizm derken klasik güneş, deniz ve kum turizmden ziyade çeşitlendirerek kongre turizmi ve jeotermal turizmin ön plana geleceğini düşünüyorum. Üçüncü sektör olarak enerji sektörünü kilit sektör olarak benimsedik. Enerji sektöründe de öncelikli olarak jeotermal, rüzgar ve güneş enerjisi üstünde durduk. Bu teknisyenleri yetiştirelim diye ‘Temiz Enerji’ konusunda bir program hazırladık. Bu sene itibariyle Yüksek Öğretim Kurumu’na önerdik. Jeotermalde Avrupa’da birinci, dünyada ise yedinci konumdayız. Eğer tamamını işleyebilecek durumda olursak, net yurt içi katma değeri ile 20 milyar dolar enerji üretimi söz konusu olabilir. Dördüncü sektör olarak da Antik kentlerimizi görüyoruz. Bünyesinde 20’nin üzerinde antik kent barındıran bir başka şehir sadece Türkiye’de değil, dünyada da yok. Bu zenginliğin bölge zenginliğine dönüştürülmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.
Rektörümüzün ardından Üniversitemizdeki ilk konuşmasını gerçekleştiren İlimiz Valisi Kerem AL, Üniversitelerin toplumun yarınlarına dönük umutlarını, düşüncelerini, özlem ve yaşam biçimlerini programlarına alan, bir anlamda geleceği inşa eden kurumlar olduğuna işaret ederek, üniversitelerin en önemli misyonunun bilgi üretmek olduğuna değindi ve şunları söyledi: “Toplumla paylaşılmayan bilgi kendi kozasında kalır ve değersizleşir. Bu nedenle özellikle üniversiteler sanayi işbirliğine önem göstermelidir. Dünyanın pek çok yerinde başarılı bir şekilde uygulanan üniversite-sanayi işbirliğini ilimizde de yaygınlaştırmalıyız. Üniversitemizin ürettiği bilim, teknoloji ve tecrübenin reel sektörle buluşması Aydın’ın ekonomik ve sosyal gelişiminin temel dinamiği olacaktır. Bu alanda kamu kurumlarına ve müteşebbislerimize de büyük görevler düşmektedir. Bilgi talep edilmeli, bilgiye kıymet verilmeli ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır”.
Protokol konuşmalarının ardından Üniversitemizin 20. Akademik Yılı; Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus ÇENGEL'in verdiği "Bilgi Toplumuna Geçişte Üniversitelerin Rolü" konulu ilk dersle başladı. Konuşmasında özellikle öğrenmesini öğretmek, hayat boyu öğrenmenin öneminin zihinlerde kalıcı bir tarzda yerleşmesini sağlamak, kişiye kendi kendine öğrenme özgüvenini kazandırmak konularına dikkat çeken ÇENGEL, bunların da başarıyla yapılabilmesi için hayal gücü, girişimcilik ve yenilikçilik vasıflarının gelişimine özel gayret sarfetmenin gerekliliğini belirtti.
Ülkemizin yetişmiş insan gücü ihtiyacını karşılamak üzere her geçen yıl kendini geliştiren Üniversitemiz, dinamik yapısı, artan birimleri ve büyüyen hedefleriyle, 2011-2012 Eğitim-Öğretim döneminde, 20. Akademik Yılı’nı kutlamanın haklı gururunu yaşamaktadır.
Rektörümüzün Konuşma Metni İçin Tıklayınız
Valimiz Kerem AL'ın Konuşma Metni İçin Tıklayınız
Prof.Dr.Yunus ÇENGEL'in Sunumu İçin Tıklayınız
Üniversitemiz Tanıtım Filmi İçin Tıklayınız

27.9.2011