ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Adnan Menderes Üniversitesi Enstitülerine Rekor Başvuru

2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılında Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler Enstitüleri Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına alınacak öğrencilerin yoğun talebinin gözlemlendiği başvurular, bu yıl rekor sayıya ulaştı.

Türkiye’nin dört bir yanından gerçekleşen başvurular, 1-15 Ağustos 2011 tarihleri arasında Rektörlük Binası Enstitü Müdürlüklerinde gerçekleştirilirken, mülakatlar 16 Ağustos 2011 tarihinde fakültelerin binalarında yapıldı.

Üniversitemize bağlı üç enstitünün 609 kontenjanlık programlarına bu yıl 1333 kişi başvurdu.

Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne açmış olduğu lisansüstü programları için rekor sayıda başvuru gerçekleşti. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün 7 Doktora, 17 Tezli Yüksek Lisans ve 3 Tezsiz Yüksek Lisans programı için toplam 326 kişilik kontenjanına 1.029 aday müracaat etti. Talebin yoğunluğundan dolayı son gün gece yarısı saat 3’e kadar Enstitüde başvurular alınmaya devam etti. Üniversite tarihinde ilk defa böyle rekor bir başvuru olduğunu belirten yetkililer, Sosyal Bilimler Enstitüsü olarak daha da büyümeyi hedeflediklerini belirttiler.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne yapılan resmi başvuru sayısı, 148’i yüksek lisans, 13’ü doktora olmak üzere toplam 161 olup en fazla talep 78 başvuruyla Klinik Psikoloji Programına yapıldı. Türkiye’de bu programın yüksek lisansının olduğu nadir üniversitelerden biri olması nedeniyle bu programa ODTÜ, Hacettepe, Bilkent gibi başarılı üniversitelerden öğrenciler başvuruda bulundular. 36’sı doktora, 102’si yüksek lisans olmak üzere toplam 138 kişilik kontenjanı bulunan Sağlık Bilimleri Enstitüsü ana bilim dallarında 22 programa başvuru yapıldı.

Fen Bilimleri Enstitüsü’nün 144 olarak belirlenen kontenjanına (112 yüksek lisans, 32 doktora) 138’i yüksek lisans, 5’i doktora olmak üzere toplam 143 resmi başvuru gerçekleşirken, öğrenciler enstitüye bağlı 15 programa başvurdular.

Sorunsuz bir başvuru ve mülakat süreci geçiren öğrenciler heyecanla anabilim dallarından gelecek sonuçları bekliyorlar.

Sonuçlar mülâkat tarihinden sonra üç gün içerisinde Üniversitemiz Web Sayfası http://www.adu.edu.tr adresinde duyurulacak.


18.8.2011 13:04:47