ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Türkiye’deki Devlet Üniversiteleri Sıralamasında Yükseliyor

URAP’ın resmi sitesinde açıklanan Türkiye Üniversiteleri Sıralamasında Üniversitemiz geçen yıla göre 7 basamak yükselerek 36. Sıraya yerleşti.

URAP(University Ranking By Academic Performance), Araştırma Laboratuarı 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulmuş, yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metodlar geliştiren ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan bir kurumdur. Çalışmalar sonucu elde edilen verilerle üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını farketmelerine yardımcı olmak hedeflenmektedir.

URAP2011 Türkiye üniversiteleri sıralamasında Üniversitemiz en hızlı büyüyen ve gelişme gösteren üniversiteler arasındaki yerini aldı. 2010 yılı sonuçlarıyla kıyaslayınca her kategoride 8-10 basamak yükselen Üniversitemiz başarı grafiğini her geçen gün arttırmaya devam ediyor.

2010 yılından önce kurulan üniversiteler arasında geçen yıl 49.sırada yer alan Üniversitemiz,  2011 yılında 9 basamak atlayarak 40.sıraya yükselmiştir.

Diğer kategoriler ve Üniversitemizin bulunduğu sıralar aşağıda belirtilmektedir.

Üniversitemiz,

Ziraat ve çevre alanında 120 üniversitede arasında 20.sırada

Yaşam bilimleri alanında 115 üniversite arasında 23.sırada

Tıp alanında 109 üniversite arasında 30.sırada

Sosyal bilimler alanında 120 üniversite arasında 44.sırada

Temel bilimler alanında 125 üniversite arasında 58. sırada yer almaktadır.

 

 


29.7.2011