ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

GEKA’dan Destek Alacak Projeler Açıklandı

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın 3 Aralık 2010 tarihinde ilana çıktığı ve 2 Mart 2011 tarihinde tamamladığı İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında başvuran 720 projeden, destek almaya hak kazanan projeler belli oldu. Üniversitemizin bizzat ve iştirakçi olarak katılarak kabul gören 5'i asil, 6'sı yedek listede olmak üzere toplam 11projesi, GEKA tarafından destek almaya hak kazandı.
Aydın, Denizli ve Muğla illerindeki yerel potansiyelin harekete geçirilmesini, ulusal ve uluslararası alanda bölgenin rekabet düzeyinin en üst seviyeye çıkarılmasını amaçlayan GEKA, İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında başvuran 720 projeden, 108 projenin asil listede, 136 projenin yedek listede olmasına karar vermiştir.
 
İK02 Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Projeler kategorisinde Üniversitemiz Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu’nun Güney Ege Kalkınma Ajansı'na sunduğu “Deriden Altın Bilezik” adlı projesi kabul edildi. Proje Muğla, Denizli ve Aydın bölgesinden 720 adet projenin katıldığı yarışta ilk 25 proje içine girerek büyük başarı sağladı. Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ramazan Kılıç, Deriden Altın Bilezik Proje Koordinatörü ve Yüksekokul Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Hakan Özilhan, Okutman Şükrü Ömür'ün büyük bir emek ve titiz bir çalışmayla oluşturduğu bu proje ile birlikte Yüksekokul’un iştirakçisi olduğu Karacasu Belediyesi'ne ait “Çamura Yatıyoruz”isimli proje de GEKA tarafından kabul edildi.
 
Aynı kategoride yedek listeye girerek destek almaya hak kazanan projelerden biri Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi’nin Güneş Enerjisini Yoğunlaştıran Parabolit Kolektörlü Buhar Üretimi Pilot Tesisi adlı projesi. Proje, Prof.Dr. Yunus Çerçi, Doç.Dr.İsmail Böğrekci, Yrd.Doç.Dr.Pınar Demircioğlu imzasını taşırken, Üniversitemiz Çine Meslek Yüksekokulu’nun Kavşit Yaylası’nda yürütülen çalışmalarla gerçekleştirdiği Haydi Keçiler Sağımhaneye Projesi, Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Özdal Gökdal, Öğr.Gör.Ali Kemali Özuğur’a ait.
 
İK02 Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Projeler kategorisinde yedek listede yer alan bir diğer proje de Yayla Köyü Muhtarlığı’nın başvuru sahibi, Üniversitemiz Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun ortak olduğu Yaylaköy Yörük Çadır Kompleksi projesidir. Proje, Doç.Dr.Şenol Çavuş ve Arş.Gör.Olcay Kilinç tarafından hazırlanmıştır. Projenin hazırlanmasında üniversite dışından bir uzmanın da katkısı olmuştur.
 
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi de yedek listeye 2 projeyle girmeyi başararak GEKA tarafından destek almaya hak kazandı. Bahçe Bitkileri Yetiştiriciliğinde Beceriye Dayalı Uygulamalı Çiftçi Eğitim Kursları Projesi, Bahçe Bitkileri Öğretim Üyeleri Prof.Dr. F.Ekmel Tekintaş, Doç.Dr. Gonca Günver Dalkılıç, Doç.Dr. H.Güner Seferoğlu, Doç.Dr. Engin Ertan, Yrd.Doç. Zeynel Dalkılıç, Yrd.Doç.Dr. Uğur Şirin, Yrd. Doç.Dr. Mustafa Çelik ve  Yrd.Doç.Dr. Özlem Serdaroğlu’nun titiz çalışmalar sonucu ortaya çıkardığı bir proje. Fakültenin diğer kabul gören projesi Prof.Dr. Cavit Bircan ve Yrd.Doç.Dr. Aslı Yorulmaz’ın Laboratuvar İyileştirme isimli projesi.
 
İK01 Kâr Amacı Güden Kuruluşlara Yönelik Projeler kategorisinde Üniversitemiz tarafından oluşturulan Proje Ekibi’nin Kar Amacı Güden Kuruluşlar için hazırladığı 8 projeden 2 proje, asil listeye girerek önemli bir başarıya imza attı. Aydın MYO Müdürü Doç.Dr. Sadettin Yıldırım’ın başkanlığında yürütülen çalışmalara, Yrd.Doç.Dr.Aslı Yorulmaz, Öğr.Gör.Mehmet Koç, Arş.Gör. Erkan Şimşek, Arş.Gör. Taner Akbaş kurumlara proje yazılımı ve başvuru yönlendirmesi alanlarında yardımcı olarak, Üniversitenin ilimizin sosyo-ekonomik gelişimine ve ilerlemesine katkı sağladığını  ispatlamış  oldular. Çevreci Boya Atölyesi ve Narda Katmadeğer: Paketli Tanelenmiş Nar isimli projeler, bu kategoride destek almaya hak kazanan 2 proje olarak belirlendi.
 
İK03 Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri kategorisinde asil listede yer alan Güzelçamlı Güzelliğini Sergiliyor adlı projenin başvuru sahibi Güzelçamlı Belediyesi olup, proje Üniversitemiz Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç.Dr.Şenol Çavuş tarafından hazırlanmıştır.
 
İK03 Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri kategorisinde yedek listede yer alarak destek almaya hak kazanan Sağlıklı Yaşam İçin Temiz Dereler Projesi Üniversitemiz Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç.Dr.Şenol Çavuş tarafından hazırlanmıştır.
 
         Başarılı bulunan projelerin Üniversitemize, ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını temenni eder, emeği geçen öğretim üyelerimize bundan sonraki çalışmalarında başarılar dileriz.
 
Detaylı bilgiye  www.geka.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

7.7.2011