ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Aydın Meslek Yüksekokulu UMYOS11’e Ev Sahipliği Yaptı

Uluslararası boyuta taşınarak ilk kez 2009 yılında Selçuk Üniversitesi tarafından Konya'da düzenlenmiş olan “Meslek Yüksekokulları Sempozyumu”na bu yıl, Üniversitemiz Aydın Meslek Yüksekokulu ev sahipliği yaptı.

2. Uluslararası 6. Ulusal Meslek Yüksekokulları Sempozyumu (UMYOS’11) 25–27 Mayıs 2011 tarihleri arasında Kuşadası Pine Bay Otel’de gerçekleştirildi. Onur kurulunu, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Seda SARACALOĞLU, Prof. Dr. Ali BELGE ve Prof. Dr. Cavit BİRCAN’ın oluşturduğu sempozyumun Düzenleme Kurulu’na Yüksekokul Müdürümüz Doç. Dr. Saadettin YILDIRIM başkanlık etti.

                        “Mesleki Eğitimin Yeniden Yapılandırılması” temalı UMYOS”11, müzik dinletisinin ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali BELGE ve Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Saadettin YILDIRIM’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Doç. Dr. Saadettin YILDIRIM konuşmasında “nitelikli ara eleman” yetiştirmede Meslek Yüksekokullarının kritik önemini vurgulayarak, “Üniversite-Sektör İşbirliği” konusundaki eksiklere değindi. Dinamik, sürekli güncellenebilir eğitim programları ile sektör temsilcileri ve eğitim kurumları arasında işbirliğinin tam anlamıyla gerçekleştirilmesi yoluyla bu sorunların aşılabileceğini belirtti. Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Mehmet Ali DEMİRAL başkanlığında “Profesyonel Gözüyle Mesleki Eğitim” paneli Prof. Dr. Oktay ALNIAK, Tayebeh KAZEMPOUR ve Doç. Dr. Muharrem Tuna’nın katılımı ile ilk oturum gerçekleştirildi. Sempozyumun katılımcıları arasında Prof. Dr. Uwe SCHMIDT, Prof. Dr. Numan DURAKBAŞA, Prof. Dr. Alan CLARKE, Prof. Dr. Deves NIGAM, Prof. Dr. Selda ÖZBİLGİN, Prof. Dr. Ulvi ŞEKER, Prof. Dr. Necati UTLU, Prof. Dr. Semiha AYDIN gibi pek çok yerli ve yabancı bilim insanı yer aldı.

                        Sempozyumda YÖK tarafından geliştirilen; Bologna süreci ve İKMEP (İnsan Kaynaklarının Mesleki Eğitim Yoluyla Geliştirilmesi Projesi) gibi projeler de uzmanlar tarafından değerlendirildi.  Eğitim hareketliliğinde akreditasyonun önemi tartışılarak modüler eğitim sistemine geçiş hazırlıklarının yapıldığı sürece katkı sağlaması açısından bu projelerin önemi vurgulandı.

UMYOS’11 kapsamında mesleki eğitimde dünyanın saygın ve öncü akreditasyon kurumlarından biri olarak kabul edilen ve sertifikaları ön lisans denkliğine sahip olan EDEXCEL ile Aydın Meslek Yüksekokulu arasında işbirliği yapılmasına yönelik görüşmeler yapıldı.

UMYOS’11, üç gün boyunca 11 oturumda, 8’i yabancı katılımcı olmak üzere; 210 sözlü, 60 poster bildiri ile toplam 570 katılımcı eşliğinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu açıdan, sempozyum mesleki eğitimle ilgili sorunların ve çözüm önerilerinin tartışıldığı, mesleki eğitim alanlarındaki bilimsel çalışmaların paylaşıldığı önemli bir platform olma görevini yerine getirmiştir.

Aydın Meslek Yüksekokulu Giyim Üretim Teknolojisi Programı öğretim elemanları ile öğrencilerinin hazırladığı ve sunduğu defile, okulun folklor ekibi tarafından sergilenen Aydın yöresi halk oyunları gösterisi, sempozyumu renklendiren etkinlikler arasında yerini aldı. UMYOS’11, yapılan oylama sonucunda 2013 yılında düzenlenmesi planlanan sempozyumun ev sahipliğini Ardahan Üniversitesi Ardahan Meslek Yüksekokuluna devrederek, kapanış oturumu ile sona ermiştir.

SEMPOZYUMDA GERÇEKLEŞEN DEFİLEYİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


14.6.2011